logo
NITRA

Ako použiť epoxidovú živicu

Ako použiť epoxidovú živicu

Čo je to epoxidová živica?

Epoxidová živica je chemická zlúčenina, ktorá sa používa v mnohých odvetviach. Je známa aj ako tesniaca hmota na podlahy, a ako spojivo pre kamenné koberce. Epoxidová živica je číra, neobsahuje rozpúšťadlá a je odolná voči UV žiareniu.

Pridaním farebných pigmentov je možné epoxidovú živicu úplne zafarbiť alebo vytvoriť zaujímavé farebné prechody. Hodí sa na renovácie nábytku, dekoratívnych prvkov, na výrobu dekorácií, šperkov a pod. Epoxidová živica je jedným z ideálnych materiálov pre všetky kreatívne duše a domácich majstrov.

Najlepšie je použiť dvojzložkový variant, ktorý treba kombinovať v určitom zmiešavacom pomere. Pri výbere venujte pozornosť množstvu epoxidovej živice a dobe schnutia.

Existujú syntetické živice, ktoré boli špeciálne vyvinuté na tenké vrstvy a na tvarovanie malých priehľadných modelov. Dobrým príkladom je epoxidová živica na podlahy - syntetická živica sa používa na povrchovú úpravu dizajnových podláh a na utesnenie 3D podláh.

Iné syntetické živice sú vhodné na výrobu trojrozmerných umeleckých predmetov a na veľkoplošné osadzovanie a tvarovanie.

Epoxidová živica sa pri miešaní zahrieva

Buďte opatrní. Keď sa dve zložky živice a tužidla spoja, je horúca. Pri reakcii sa uvoľňuje teplo. Môžu sa vyskytnúť teploty vyššie ako 200 °C. Živicová hmota sa vyvarí a vzniká množstvo dymu.

Ako použiť epoxidovú živicu

Okrem samotnej epoxidovej živice budete pre úspešnú realizáciu projektu potrebovať aj tégliky na miešanie a odlievacie nádoby na spracovanie. Na kreatívnu tvorbu sa môžu hodiť farebné pigmenty a ozdobné prvky, ako sú trblietky, kvety, listy atď. Na vyhladenie použite špachtľu a v prípade potreby fén.

Upozornenie: Pri práci s epoxidovou živicou môžu unikať chemické výpary. Vybavte sa preto:

  • rukavicami, ochranou úst a nosa a ochrannými okuliarmi.

  • Na jednoduchšie vybratie hotového diela z formy potrebujete separačný prostriedok - odporúčame silikónový sprej.

  • Budete tiež potrebovať brúsny papier rôznej zrnitosti (240-3000) a leštiacu pastu, ktorá je vhodná pre syntetickú živicu.

  • Na nanášanie leštiacej pasty je najlepšie použiť jemnú utierku z mikrovlákna.

Ako sa odlieva syntetická živica?

Epoxidovú živicu môžete liať voľne alebo do uzavretej formy. Pri použití plnej formy je potrebné okraj utesniť silikónom. Silikónové formy uľahčujú vyrezávanie. Epoxidovú živicu je možné pri miešaní zafarbiť pomocou farebných pigmentov. Do náplne z epoxidovej živice môžete dokonca odlievať predmety – podobne ako do jantárovej formy. Dbajte však na to, aby bol predmet úplne čistý a suchý, aby neplesnivel alebo nehnil.

Pokiaľ chcete vyplniť celé plochy, budete potrebovať formu, ktorá epoxidovú živicu udrží pohromade. Na to je vhodná drevotriesková doska. Nezabudnite formu pred odlievaním natrieť vhodným separačným prostriedkom, napr. silikónovým sprejom, aby ste z nej mohli vytvrdnutú epoxidovú živicu ľahšie vybrať.

Buďte však opatrní: menej je viac.

Silikónový sprej nanášajte iba v tenkej vrstve, aby sa epoxidová živica so silikónom nemiešala. S hotovými silikónovými formami je to samozrejme jednoduchšie, pokiaľ nájdete správny tvar a veľkosť.

Dodržujte teplotu spracovania

Optimálna teplota spracovania je 20 °C. Vyššie teploty vás nútia pracovať rýchlo. Epoxidová živica rýchlejšie zasychá a jej spracovanie netrvá tak dlho. Zvýšenie teploty o 10 °C skráti životnosť nádoby na polovicu a zdvojnásobí reaktivitu.

Pri vyšších teplotách spracovania by ste nemali miešať väčšie množstvo. Malá miešacia nádobka zabraňuje odvádzaniu tepla vznikajúceho pri reakcii. Môžu tu vznikať extrémne teploty cez 200 °C, ktoré sú sprevádzané vznikom veľkého množstva dymu.